Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Премиерот Ковачевски со највисоки државни и воени почести го пречека премиерот на Албанија Рама

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска официјално го пречека претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама.

Со највисоки државни и воени почести македонската владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, ја пречека албанската владина делегација предводена од премиерот Рама.

Во состав на македонската владина делегација се Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Славица Грковска – заменичка на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Фатмир Битиќи – заменик на претседателот на Владата за економски прашања, Бојан Маричиќ- заменик на претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи – министер за надворешни работи, Славјанка Петровска – министерка за одбрана, Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи, Никола Тупанчески – министер за правда, Фатмир Бесими – министер за финансии, Крешник Бектеши – министер за економија, Беким Сали – министер за здравство, Јетон Шаќири – министер за образование и наука, Јована Тренчевска – министерка за труд и социјална политика, Ристо Пенов – министер за локална самоуправа, Бисера Костадиновска Стојчевска – министерка за култура, Благој Бочварски -министер за транспорт и врски, Насер Нуредини – министер за животна средина и просторно планирање, Адмирим Алити – министер за информатичко општество и администрација, Џемаил Чупи – министер без ресор за дијаспора, Абдулшуќур Абедини – заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Методија Димовски – генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија, Тахир Хани- заменик генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија.

Во состав на албанската делегација се Белинда Балуку – заменичка на претседателот на Владата на Република Албанија и министер за инфраструктура и енергетика, Нико Пелеши – министер за одбрана, Олта Џачка – министер за Европа и надворешни работи, Делина Ибрахимај – министер за финансии и економија, Бледар Чучи – министер за внатрешни работи, Мирела Кумбаро – министер за туризам и животна средина, Елва Маргарити – министер за култура, Бора Мужаќи – државен министер за младите и децата, Едона Билали – државен министер за заштита на претприемништвото, Роналдо Ристо – заменик министер за земјоделство и рурален развој, Улси Мања – министер за правда, Огерта Манастирлиу – министерка за здравство и социјална заштита, Евис Куши – министер за образование и спорт, Милва Економи – државен министер за стандардите на услугите, Елиса Спиропали – државен министер за односите со Собранието, Мајлинда Дука – државен министер и главен преговарач со ЕУ и Фатос Река – амбасадор на Република Албанија во Република Северна Македонија.

По официјалниот пречек, премиерите Ковачевски и Рама, ќе имаат тет-а-тет средба, по што ќе следува меѓувладината седница на која што двајцата премиери Ковачевски и Рама ќе имаат воведни обраќања, по што ќе следува дискусија помеѓу владините делегации на двете држави.

Воедно, на денешната седница ќе бидат потпишани договори и меморандуми помеѓу министрите на двете држави, кои се однесуваат на зацврстување на соработката во повеќе сегменти.

По завршувањето на меѓувладината седница, премиерите Ковачевски и Рама ќе одржат заедничка прес-конференција.