Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

„MELEK“ аудио-визуелна инсталација од Адем Салиу

Културно-информативен центар – Скопје, Салон Империјал 2, 17 ноември, 19 часот

Почитувани
Културно-информативниот центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани на отворањето на изложбата/аудио-визуелна инсталација на слики од Адем Салиу насловена “МЕЛЕК”.

Како уметник, мојата креативност ја посветувам на дигитална уметност. Како уметник моите уметнички дела ги креирам исклучиво користејќи софтвери на дигитална платформа ,аудио и виртуелна слика со вештачка интелигенција – изразена преку видео. Во денешната се повеќе растечка култура на технологијата, нови и експериментални уметнички форми се повеќе се користат за создавање на аудио – визуелна инсталација.
Темата на моите проекти се севкупни лични искуства, збирка на истражувања, анализи приложено во аудио-визуелниот материјал. Овие проекти се анализи на менталната конфузија – реалност на растројствата на личноста. Дисоцијативните симптоми се однесуваат на тенденцијата за фантазија. Теоретските студии фокусирани на истражување на овие наоди сугерираат дека луѓето кои страдаат од овие нарушувања може да бидат склони кон мешање на содржината на нивниот сон со искуства во свесниот свет. Многу луѓе страдаат од ментално десинхронизација, вклучувајќи проблеми со тестирање на реалноста, кои се граничат со ментална болест.
Адем Салиу

Изложбата ќе биде отворена до 28.11.2022 година.

ФБ евент

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе