Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Koнцерт: Магија на музиката

Васил Атанасов – обоа
Кохар Андониан – харфа, (Бугарија)

15.11.2022, 19:19 ч., Салон 19:19

Овој проект е несекојдневен и интересен бидејќи го реализираат познати уметници со меѓународна кариера, кој свират на два стари инструменти – обоата и харфата и опфаќа програма од стара барок музика, преку романтична, филмска, се до нова музика, обработки и македонски автори. Публиката ќе има можност да проследи два архаични инструменти кои многу одамна не се видени на нашата концертна сцена и ќе упати убава порака до младите таленти дека музичката уметност е магична и допадлива! Очекуваме одлична посетеност заради квалитетот на уметниците кои се познати во своите земји и пошироко, убава и избрана програма, и допадлива изведба за публиката од различни генерации.

П Р О Г Р А М А

• Аnonimus: Green sleeves
• Bach-Gounod: Ave Marija
• Anonimus: Lowe romance
• К.Salzedo: Song of the night
• B.Andre: Algues: 5 pieces for oboe and harp
• Е.Sattie: Gnoissenne 1
• B.Andres: Epices-Muscade,Pistashe,Cannela
• J.Jerman: Pastorales
(arr.V.Atanasov)
• Kалеш Анѓа: Народна
(arr.Vasil Atanasov)
• J.Rodrigo: Adagio from guitar Concerto”Aranjuez”
(arr. Atanasov – K.Andoniyan)
• J.Tomas: Minestreli
• A.Haselmans: Serenade melanholy
• A.L.Webber: Memory
(arr. Atanasov – Andonyan)
• Васил Атанасов В`чев: Песна и игра
(премиерна изведба)

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе