Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЛокалноКултура

Вечерва концерт на битолскиот симфониски оркестар

Вечерва ќе се одржи уште еден музички настан во рамките на Програмата за одбележување на 4 Ноември, Денот на ослободувањето на Битола.

По повеќе од една деценија, на концертот на Битолскиот симфониски оркестар, покрај изведувачи од Битола и музичари од Србија, како солист на виолончело ќе настапи Милтијадис Касарас од Грција.

На програмата ќе се изведат дела од Бетовен, Шуберт, Хајдн и Елгар, вечерва во 20 часот, во салата на Народниот театар Битола.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе