Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Промоција на книга ,,Зошто ме тргаш од ѕвездите?‘‘ од Леонардо Змајшек

Младиот активист, маркетер, двократниот национален дебатен првак, награден на Model United Nations New York 2022 – Леонардо Змајшек ја издаде и својата прва книга раскази ,,Зошто ме тргаш од ѕвездите?‘‘.
Чест ни е да ве поканиме на промоцијата што ќе се одржи на 11 ноември 2022 (петок), во читалната на СУГС ,,Орце Николов‘‘ во Скопје со почеток од 19 часот. За книгата ќе говорат новинарката и критичарка Александра Јуруковка, дизајнерот Итан Георгиевски и авторот.

„Зошто ме тргаш од ѕвездите?“ содржи 8 раскази пишувани во период од една година.

,,Неговата книга и емо­тивниот вртлог во неа, за повозрасните читатели може да биде и силна шлаканица или одговор на прашањето ­каков свет им оставаме на нашите деца?” ќе запише рецензентот Јуруковска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе