Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Технологија

Луѓето со сини беџови се потсмеваат на Маск, им рекол: „Престанете, не е смешно“

Новиот директор на социјалната мрежа Твитер Илон Маск (Елон Маск) објави дека оваа компанија ќе почне да наплаќа син беџ за 7,99 долари месечно.

Во таа прилика, еден куп проверени корисници почнаа да се претставуваат како Елон Маск и работите станаа целосно хаотични.

Интернет драмата оваа недела се врти околу тековната сага за синиот беџ на Твитер, кој од едноставен систем за верификација за познати личности и други корисници од висок профил премина во контроверзен платен пакет.

Сè започна кога Маск го потврди обвинението на својот профил претходно оваа недела.

– Сегашниот систем на твитер на господари и селани врз основа на тоа кој има или нема син беџ е срање. Моќ на народот! Сино за осум долари месечно – напиша Маск.

Синиот беџ стана топ тема на Твитер и многу корисници го изразија своето незадоволство од новиот режим, но Маск зазеде цврст став.

– Можеш да ме размачкаш колку сакаш, но тоа ќе чини 8 долари – твитна тој.

По новите промени, твитерџиите почнаа да го тролаат Mask користејќи го постојниот син тик, кој го стекнаа во сегашниот систем, за да се претстават како Маска.

На Reddit се појави скриншот од лажна маска со сина ознака која објаснува колку е забавно да се пие сопствена урина.

Сепак, тоа не и се допадна многу на „вистинскиот“ Маск и одговори: „Момци, не е смешно“.

Објавата оттогаш беше отстранета, но прашањето оттогаш се пресели на Твитер.

Еден од лажните профили почна да се пазари околу месечната претплата.

– Во ред, ќе се спуштам на 6,78 долари за синиот беџ – рече тој.

Потоа се поправи и ја спушти цената на 5,23 долари, а до крајот на темата, лажниот маск ја намали цената на сините беџ на само 1,97 долари.

Кога некој прашал дали може да добие големо пакување налепници, лажната маска одговорила.

– Откако ќе добијам владина субвенција од милиони и милиони долари (што не е социјализам затоа што плаќам некого да ги пополни сите документи! Јас сум сам создаден! Види како функционираат работите од горе надолу, пријателе? ), ќе видам дали можам да префрлам штиклирање или два кон вас – пишуваше на Твитер.