Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТехнологијаВо тренд...

(Видео) Кинески автомобил што лета го направи првиот јавен лет во Дубаи

Летечки автомобил направен од кинеската фабрика за електрични возила „Xpeng Inc“, го направи својот прв јавен лет во Обединетите Арапски Емирати, како дел од програмата на компанијата за лансирање на производот на меѓународните пазари.

„X2“ е авион со вертикално полетување и слетување со две седишта кој се крева со осум пропелери – по два на секој агол од возилото.

„Одиме чекор по чекор кон меѓународниот пазар“, рече Мингуан Киу, генерален менаџер на „Xpeng Aeroht“.

„Го избравме Дубаи за првиот лет бидејќи е најиновативниот град во светот“, објасни тој.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе