17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Шолц: Лично ќе се заложам за преговорите да започнат

Германија е сериозна за евроинтеграцијата на државите од регионот, а ова особено важи за Северна Македонија, рече германскиот канцелар, Олаф Шолц, на заедничката прес-конференција со премиерот Димитар Ковачевски во Владата во Скопје.

Како што нагласи тој, ЕУ кон Северна Македонија има дадено ветување, а земјата ги исполнила сите предуслови за почеток на пристапните преговори.

Германскиот канцелар истакна дека лично ќе се заложи да се случи следниот чекор.

„Пристапните преговори треба да започнат и јас ќе се заложам за тоа. Ја охрабрувам Северна Македонија да продолжи ангажирано по патот на реформите“, рече Шолц.

Билатералните односи меѓу двете земји ги оцени не само како политички, туку и економски, разновидни и блиски.

Тоа, како што кажа, е плус причина зошто Германија ја поддржува Северна Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ.