33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Казни за 139 возачи во Скопје, 14 за возачи на мотоцикли

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден биле изречени вкупно 139 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 26 казни, 16 мерки за недавање првенство на минување на пешаци, 14 санкции за прекршоци што ги направиле возачите на мотоцикл, 11 казни за возење без возачка дозвола.

Изречени биле и седум казни за користење на мобилен телефон, четири санкции за возење под дејство на алкохол, три мерки за возач почетник, пет санкции за нерегистрирани возила, пет мерки за некористење сигурносен појас.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот.