Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Тлото не престанува да се тресе: Серија земјотреси почуствувани во Битола

Серија земјотреси во Грција, во пограничното подрачје помеѓу Битола и Лерин, со епицентри 120 километри јужно од Скопје, регистрираше денеска Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

– Според досегашните податоци, од населението во градот Битола и околината најсилно беше почувствуван земјотресот во 10.46 часот, со локална Рихтерова магнитуда 3.0 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, информира Опсерваторијата.