Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Шилегов контра Мицкоски: ВМРО ДПМНЕ е илузија, илузија е и “независната” Арсовска

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов во своето обраќање на митингот во Гази Баба му реплицираше на Мицкоски кој го нарече Худини: „Го слушам Мицкоски пред некој ден, вели, Петре бил Худини – магионичар, или илузионист. Илузија е, драги пријатели, кога ве убедува некој дека нешто има, а сите знаете дека го нема. Е, тоа е ДПМНЕ. Кога сите знаевме дека нема ништо од нив, они не убедуваа дека создаваат добро за оваа држава.“

Петре Шилегов ја нарече „илузија“ таканаречена независна кандидатка спонзорирана од ВМРО-ДПМНЕ: „Како поинаку да ја наречам, освен илузија, нивната таканаречена независна кандидатка за градоначалник на Скопје. Сите знаеме дека не е независна, и дека е спонзорирана од ДПМНЕ, ама они ни прават илузија дека е независна“.

Потоа, Шилегов им порача на Христијан Мицкоски и Данела Арсовска дека ќе ја дознаат вистината на 17-ти октомври: „Е, ќе ја добиете вистината на 17-ти октомври, и двајцата заедно ќе си заминете кај вашиот политички татко во Будимпешта, е тоа ќе биде вистина, нема да биде илузија“.