28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Денес екстремно топло, попладнево невреме со обилен дожд, силни грмотевици и силен ветер – Метеоцентар со детална прогноза

Денес ќе се задржи сончево и екстремно топло време. Во попладневните и ноќните часови, како и утре претпладне ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, со пообилен пороен дожд за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 80 км/час) и услови за појава на град. Утре и во сабота температурите ќе опаднат за 4 до 5 степени.

Прогноза за 07.08.2021
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 30°C до 38°C
Претежно сончево и топло со умерен ветер од северен правец. УВ=9

Прогноза за 08.08.2021
Минимална температура: 11°C до 21°C
Максимална температура: 32°C до 39°C
Сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ=9

Прогноза за 09.08.2021
Минимална температура: 12°C до 22°C
Максимална температура: 33°C до 40°C
Сончево и топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ=9