14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

116 санкционирани возачи на мотоцикли, 75 не користеле заштитна кацига

Во текот на вчерашниот ден (01.08.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 116 возачи. Од нив, 75 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 27 возеле без возачка дозвола, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира

169 санкционирани возачи во Скопје, 32 возачи на мотоцикли

M T

195 санкционирани возачи во Скопје, 50 возачи на мотоцикли

M T

„Носи кацига-вози одговорно“ – Превентивна активност на ОВР Радовиш

M T

148 санкционирани возачи во Скопје, 24 возачи на мотоцикли

M T

57 санкционирани возачи на мотоцикли на територија на СВР Битола, три мотоцикли одземени

M T

58 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени

M T