13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Битиќи за Алсат: Државата ќе им покрие дел од загубите на угостителските објекти за затворањето во овие две недели

Здравствената состојба е проблематична и треба да се преземат мерки, полициски час од 20 час затворање на угостителски објекти, но им се дава простор за купи носи, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, во емисијата „Економски магазин“ на Алсат телевизија.

Помош за угостителскиот сектор за затворањето за овие две недели ќе има, најави Битиќи, додавајќи дека тоа ќе биде според модел со кој ќе покриеме дел од загубените приходи.

Вицепремиерот истакна дека сега се прават последните калкулации за процентот на покривање на загубените приходи.

Загубата ќе ја делат работодавачите и државата, порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, во емисијата „Економски магазин“ на Алсат телевизија.