13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Граната од Првата светска војна пронајдена на депонија во Битола

Граната од Првата светска војна била пронајдена на депонија во Битола.

Според информациите на МВР, вчера В.Ѓ.(54) вработен во ЈП „Комуналец“ – Битола пријавил дека, додека работел на депонија, пронашол артилериска граната од Првата светска војна.

Гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна постапка.