22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Почина поетесa Марија Станкова

По долго и тешко боледување вчера, на 8 ноември 2020 година, почина македонската поетеса Марија Станкова. Родена е на 11 март 1942 година во Вељуса, Струмичко. Член на ДПМ од 2003 година. Ги има објавено стихозбирките: „Патувањето продолжува“ (1980), „Метафизика на малите нешта“ (1992), „Песни за смртта, песни за животот“ (1995), „Чемерно небо“ (1995), „Тие и ние“ (1997).

Нејзините стихови спаѓаат меѓу најсуптилните лирски проблесоци на македонската лирика напишана од жени-писателки.