13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија Спорт

Нов рекорд на младиот пливач Андреј Стојановски

Продолжуваат да се нижат успеситена нашиот најтрофеен млад пчивач Андреј Стојановски.

На Интернационалниит пливачки митинг 13 Ноември што викендов се одржа во Скопје во организација на ПК Бета шаркс,Андреј го собори кадетскиот рекорд на 50 метри грбно со време од 27,39.Претходно рекорд 27,93 го држеше Антониј Симоновски.

Освен рекордот, Андреј во апсолутна категорија го освои второто место во 1500 м слободно, на 50 метри грбно трето место и на 400 метри мешано исто така бронза.

Својата форма Андреј и покрај усоесите во далечинско пливање,ја потврди и во пливање на кратки стази на овој прв натпревар во 25 метарски базен во 2020 год.

Со одличните резуултати Андреј докажа дека со упорна работа со тренерот Томи Стефановски може да се дојде до врвни опотигнувања.Андреј Стојановски беше орогласен за најдобар пливач на митингот во категоријата 2004/2005.

Успесите на ПК Нептун не завршуваат тука. Калина Стојановска освои златен недал во категоријата 2006/2007 во дисциплините 200 метри мешано,400 метри мешано а за исрата дисциплина (400 м мешано) беше прва и во апсолутна категорија. Во дисципкината 200 м мешано пак Калина се искачи на второто место на пиедесталот.

А Софија Стефановска освои сребрен медал во категорија 2008/2009 во 50 м грбно, бронза во 100 м грбно и бронза во апсолутна категорија за 50 м грбно

Јана Костадиновска освои сребрен медал во дисциплината 800 м слободно во апсолутна катргорија, Михаил Векков зема златна медаља на 200 м мешано во категоријата 2006/2007, Борјан Давковски бронза во дисципкината 100 м градно во категоријата 2006/2007

Следен натпревар на кој младите пливачи на ОК Нептун ќе се борат за нови рекорди и врвни резултати ,е државното орвенство Скопје опен и Нептун куп на 25 м базен и натпреварот Александрија во Солун на 50 м базен.