10.3 C
Скопје
23. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Македонија

Во камион откриени 25 мигранти на патот Штип-Свети Николе

Вчера околу 18 часот, на автопатот Штип – Свети Николе, поточно кај селото Кривидол, полициски службеници забележале товарно возило „мерцедес вито“, со пробни регистарски ознаки, по што тоа застанало на автопат, а возачот и совозачот се дале во бегство.

При проверка на возилото биле пронајдени 25 мигранти и тоа 19 од Пакистан, пет од Авганистан и еден од Индија, кои биле предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ за понатамошна постапка. Се работи на расчистување на случајот, соопшти полицијата.