Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Добра вест: За 24 часа регистрирани 172 оздравени лица

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, Пробиштип-2, Ресен-4, Неготино-1.

Како што претходно објавивме бројот на новозаразени во изминативе часа е 78 лица, а починале 5 луѓе.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3422, активни 1960
• Куманово 801, активни 194
• Дебар 110, активни 58
• Штип 390, активни 157
• Прилеп 281, активни 51
• Тетово 775, активни 391
• Струга 268, активни 169
• Велес 196, активни 42
• Битола 62, активни 23
• Охрид 205, активни 176
• Кавадарци 21, активни 15
• Гостивар 161, активни 93
• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 17, активни 9
• Крива Паланка 17, активни 11
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 7, активни 3
• Кочани 75, активни 22
• Пробиштип 29, активни 18
• Демир Хисар 2, активни 1
• Македонски Брод 6, активни 4
• Пехчево 6, активни 3
• Берово 3, активни 0
• Валандово 6, активни 2
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 5, активни 2
• Свети Николе 47, активни 42
• Кичево 48, активни 39
• Ресен 122, активни 85
• Неготино 21, активни 5 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 402
 • Аеродром – 155
 • Бутел – 170
 • Гази Баба – 201
 • Центар – 149
 • Карпош – 166
 • Сарај – 150
 • Кисела Вода – 110
 • Ѓорче Петров – 115
 • Студеничани – 107
 • Шуто Оризари – 95
 • Арачиново – 51
 • Илинден – 35
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 18
 • Сопиште – 9
 • Зелениково-8
 • Странец – 2
 • Нераспределен- 0