Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ИнтервјуТОП ВЕСТИ

Интервју со доктор Наум Костојчиновски од Клиниката за уво, нос и грло: Подобрувањето на условите за работа и вреднувањето на трудот на лекарите од страна на Министерството за здравство ми влева оптимизам и мотивација да останам во мојата земја

Интервју на Македонската новинска агенција Centar.mk со д-р. Наум Костојчиновски од Клиниката за уво, нос и грло:

1. Од кога знаевте дека вашата професионална определба ќе биде доктор?
За да се биде лекар, неопходно е да се поседува интуитивност, сочувство и емпатија кон другите. Само така може да се оствари сонот за докторска професија. Овие особини ги открив кај себеси следејќи ја сопствената амбиција. Со самото запишување во средното медицинско училиште и како полека навлегував во тајните на медицината, за мене освен медицината друга професија немаше смисла. Тоа е еден момент од животот кога ќе ти проблесне чувството дека токму медицината и помагањето на болните и нивната насмевка е најголема награда за еден доктор.

2. Зошто се решивте да специјализирате токму на Клиниката за уво, нос и грло?
Хирургијата на глава и врат за мене отсекогаш беше предизвик, каде треба да се вложи многу труд и таму и мала грешка не се простува и може и да биде фатална. Аудиологијата и неуроотологијата и евалуација на оштетувањата на слухот како кај децата така и кај возрасните пациенти, имплантирање слушни помагала за подобрување на квалитетот на живот, за мене претставува посебен предизвик за овие пациенти да не останат да живеат во светот на тишината.

3. Како сте задоволен од условите за специјализација и колку оваа работа ве исполнува?
Многу сум задоволен од условите за специјализација, има добри услови за квалитетна стручна едукација, и самото тоа ми дава поттик се повеќе стручно да се усовршувам а тоа во целост ме исполнува и како доктор и како личност, а секој добро дијагностициран и излекуван пациент е моја лична сатисфакција.

 

4. Кој посебен момент би го издвоиле од пристапот кон пациентите?
Нашата работа е динамична и бара многу откажувања, но стекнатата доверба на пациентот кон докторот и задоволството од неговото успешно лекување е еден од најбитните моменти во практикувањето на лекарската професија.

5. Колку сте задоволни од соработката со колегите на Клиниката?
Од соработката со колегите на Клиниката за уво нос и грло и хирургија на глава и врат сум многу задоволен особено соработката и едукацијата од страна на професорите, колегите специјалисти и секако анестезиолозите, кои несебично ни го пренесуваат своето знаење и искуство. Се работи со тимски пристап за третман на болестите каде се имплементираат најновите протоколи за лекување. Секојдневната едукација резултира со тоа да бидеме подобри доктори, а самото тоа да имаме задоволни пациенти.

6. Кои се вашите идни планови и цели?
Мојата професија зборува за предизвиците, мотивацијата, радоста на успехот, насмевката на пациентот, успешно завршената хируршка интервенција, што значи олеснување на болката на еден човек ми дава надеж за поинтензивно истражување, примена на нови методи и континуирана едукација за на крајот да се постигне целта да се биде подобар човек. Подобрувањето на условите за работа и вреднувањето на трудот на лекарите од страна на Министерството за здравство ми влева оптимизам и мотивација да останам во мојата земја, каде што лекарската професија не треба да биде само позив, туку и начин на живот константно посветен на медицината и на пациентите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Тренчевска во интервју за МРТВ: Со Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ќе разговараме за зголемување на минималната плата на 18.000

M T

Новинарката која направи интервју со талибански претставник, ја напушти земјата

M T

Рама: Ќe примиме 4.000 Авганистанци – јас сум католик, жена ми е муслиманка, а двете деца се православни

M T

Новинарка интервјуираше талибанец иако жените се повлечени од телевизиите

M T

Маричиќ за Еуроњус: Северна Македонија и Албанија се повеќе од подготвени за почеток на преговорите со ЕУ

M T

Забрчанец: Нема веќе подредени и привилегирани медиуми, ниту нарачани вести

CENTAR MKD