Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Уживање за целото семејство: Еве како да направите неодоливи новогодишни колачиња

Вкусните, слатки колачиња во западната култура се симбол на новогодишните и божиќни празници.

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1/4 лажичка сол
 • 170 гр путер
 • 180 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажичка ванилин шеќер
 • ѓумбир (по желба)
 • цимет (по желба)

Состојки за глазура:

 • 250 гр шеќер во прав
 • 3 супени лажици млеко
 • 1 лажичка арома ванила
 • малку боја за колачиња

Начин на подготовка:

Измешајте брашно, прашок за пециво и сол.

Во друг сад ставете путер, јајца и ванилин шеќер. Мешајте додека не добиете кремаста смеса.

Соединете ги содржините од двете чинии и добро замесете.

Оставете го тестото да отстои два часа

Побрашнете ја работната површина. Развлечете тесто и сечете го со калапи во облик на човечиња. Подредете ги колачињата во намастен плех.

Загрејте ја рерната на 200 степени и печете 8-10 минути или додека колачињата не добијат златна-браун боја.

За глазурата, измешајте шеќер и останатите состојки, додавајќи ги една по една. Украсете ги колачињата и уживајте во нивниот вкус…

спонзорирано: