Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Планирал да патува за Москва: Приведен Љупчо Палевски-Палчо

Познатиот бизнисмен и политичар Љупчо Палевски бил притворен во Белград, по издадена потерница на Република Хрватска.

Палевски инаку познат и како Палчо планирал да патува за Москва,а бил уапсен за време на качувањето на авион.

Приведувањето се случило околу 19 часот од страна на полицајците на белградскиот аеродром.

Сега е префрлен во екстрадициски притвор.

Инаку Палчо е познат како предводник на протести против промената на името на Македонија, но и е политички активен во партиајта “Глас за Македонија”. Палевски претходно заработи и пријава за пуштање на неовластено прислушкувани материјали.