Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Невреме беснее низ делови на Македонија – УХМР издаде метео предупредување

Денес попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови.

Невреме во форма на силен пороен дожд е забележано во југозападниот дел на Македонија.

Утре во поголемиот дел од земјава ќе се задржи стабилно и топло време, само во западните делови попладне ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд со ретки грмежи.

Потоа следува период на сончево и топло време со мала до умерена облачност, слаб до умерен североисточен ветер и благ пад на температурите.

Прогноза за 29.08.2019
Минимална температура: 10°C до 18°C
Максимална температура: 30°С до 38°C
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=7

Прогноза за 30.08.2019
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 28°C до 36°C
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=7

Прогноза за 31.08.2019
Минимална температура: 9°C до 18°C
Максимална температура: 28°C до 35°C
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=7

Во тренд…