13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Здравје

Романците воведуваат данок на сокови за да го спречат дебелеењето на луѓето

Романија во вторникот објави дека планира да воведе данок на слатките безалкохолни пијалаци во борбата против дебелината, следејќи ги постапките на другите европски земји

„Овој данок е насочен кон обесхрабрување на потрошувачката на слатки пијалаци и зголемување на јавните приходи што би можеле да бидат потрошени за здравство и образование. Епидемијата на дебелина во ЕУ е огромен товар за здравствените системи“, соопшти романското Министерство за финансии.

Романското здружение на производителите на безалкохолни пијалаци го осуди данокот како „дискриминаторски“ и рече дека ќе му наштети на секторот, кој има околу 60.000 работни места.