Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заев: Јас ќе продолжам да разговарам по телефон со сите претседатели и премиери

Премиерот Зоран Заев ја потврди информацијата од руските комичари дека и тој нив ги барал на телефон мислејќи дека е Петро Порошенко. Заев останува на ставот дека нема да поднесе оставка и изјави дека нема да бара одговорност од службите во Владата. Пред новинарите го извади својот мобилен телефон и рече:

– Комуникациите носат информации и тие помагаат во одлучувањето, растот и напредокот на мојата земја. Нема протокол што мене може да ме ограничи ако сакам да ви се јавам вас или на премиерот Харадинај, на премиерката Брнабиќ, да се јавам на премиерот Андреј од Хрватска или на кој било од целиот наш регион, изјави Заев.

Во телефонската комуникација информациите кои ги споделил за Косово, и по барањето на косовската позиција за предвремени избори во Косово.

По ваквите изнесени информации Заев вели дека за oпштините за кој тој разговарал му се информации од медиуми, а не од официјални извори и не гледа ништо спорно во тоа.

Прашан дали ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, премиерот Заев, рече дека секако реагира и веќе е испратена нота, за да може секако да се исправат грешките.

– Некогаш дури и дома се случуваат грешки. Ние сме Македонци, кои што живееме во Северна Македонија, изјави Заев.