7 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде метео предупредување: Доаѓа нов бран невреме – четиридневна детална прогноза

До четврток во попладневните часови ќе се задржи променливо и нестабилно време со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.

Во петок и за време на викендот ќе преовладува сончево време, но ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи.

Времето утре ќе биде сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Прогноза за 19.06.2019
Минимална температура: 11°C до 18°C
Максимална температура: 27°С до 34°C
Претпладне сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Прогноза за 20.06.2019
Минимална температура: 12°C до 19°C
Максимална температура: 27°C до 33°C
Претпладне сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Прогноза за 21.06.2019
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 35°C
Сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните часови со услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи. УВ=8