Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Нека не ве лаже сонцето, вечерва доаѓа невреме

Времето денека ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови.

Дневната температура ќе се движи од 18 до 26 степени.

И во Скопје претпладне ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе севижи од 11 до 23 степени.

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а в недела попладне повторно ќе има локални врнежи од дожд со ретки грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат во понеделник и вторник, кога врнежите ќе бидат пообилни, на места поројни проследени со грмежи, засилен ветер и услови за појава на град.