Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Што се случи на Смиљковско? – Седум години потоа

Пред точно седум години, на 12 април 2012 година, се случи петкратното убиство кај Смилковското Езеро кога беа убиени четири момчиња, како и 45-годишниот Борче Стевковски додека ловеле риба крај езерото.

Загинаа момчиња на возраст од 18 до 21 година од скопската населба Радишани – Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски.

Во врска со овој случај беше отворен судкиот предмет „Монструм“, во кој на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Сепак, Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм“ го презеде СЈО и предметот е вратен на повторно судење.

За судот сè уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународни потерници, а од Министерството за правда и натму чекаат одговор на барањето за нивна екстрадиција од Косово.

Во тренд…