Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Австралија
Свет

Нов скандал во Австралија – Обезбедувањето на аеродромите конфискува мобилни телефони без објаснување

M T
Нов скандал избувна во Австралија откако многу патници се пожалија дека обезбедувањето на аеродромот без објаснување им ги одземало мобилните телефони и побарале шифри за...
Коронавирус Свет

Најсмртоносниот ден во Австралија од избувнување на пандемијата

M T
Австралија денеска се соочи со најсмртоносниот ден од избувнувањето на пандемијата на коронавирус, бидејќи ширењето на сојот омикрон продолжи да ги зголемува стапките на хоспитализација...
Свет Спорт

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

M T
Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од здравствени и безбедносни причини и...
Коронавирус Свет

Хаос во Австралија: 400 заразени со Ковид-19, добиле грешна информација дека се негативни

M T
Главната австралиска лабораторија дезинформирала 400 граѓани на Божиќ, им кажала дека се негативни на коронавирусот, а тие всушност биле позитивни, пренесуваат медиумите во регионот. Грешката...
Коронавирус Свет

Во Австралија на четири месеци скратено времето помеѓу втората и третата доза од вакцината

M T
Австралија, која веќе го намали интервалот помеѓу втората и третата доза на вакцината против Ковид-19 од шест на пет месеци, планира дополнително да го скрати...
Коронавирус Свет

Австралија од јануари ќе почне со вакцинирање деца од 5 до 11 години

M T
Австралија од 10 јануари ќе почне со администрирање на вакцини против Ковид-19 на деца на возраст од 5 до 11 години, изјави аврстралискиот премиер Скот...
Коронавирус Свет

Австралија го пријави првиот случај на омикрон

M T
Австралија го пријави првиот случај на омикрон во земјата, но властите останаа цврсти во нивниот план за повторно отворање на економијата со надеж дека варијантата...
Свет

Австралија од ноември ја укинува забраната за патување во странство

M T
Австралискиот премиер Скот Морисон денеска објави дека 18-месечната забрана за Австралијците кои патуваат во странство ќе биде укината следниот месец, со што ќе се олесни...
Свет

Карантинот во Австралија продолжен за три недели

M T
Австралиската држава Викторија го продолжи карантинот за уште три недели, иако строгите ограничувања не успеаја да го намалат бројот на нови дневни случаи на коронавирус....
Свет

Половина Австралија е во карантин: „Мораме да научиме да живееме со Ковид“

M T
Австралија мора да почне да учи да живее со Ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста во некои...
Коронавирус Свет

Воведувањето вакцини во Австралија беше колосален неуспех, вели поранешниот премиер

M T
Воведувањето на вакцината во Австралија беше „колосален неуспех“ затоа што владата не купи доволно вакцини, па државните граници најверојатно ќе останат затворени барем до почетокот...
Коронавирус Свет

Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

M T
Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради зголемувањето на бројот на нови...
Коронавирус Свет

Ковид мерките во Австралија предизвикуваат гнев кај населението, половина држава затворена

M T
Повеќе од 13 милиони Австралијци, односно околу половина од населението, се наоѓаат во блокада по најновите воведени рестриктивни мерки за сузбивање на ширењето на делта-сојот...
Коронавирус Свет

Австралиските власти најавија продолжување на заклучувањето

M T
Скоро половина од 25 милиони жители на Австралија се заклучени во своите домови поради ширењето на делта-сојот на коронавирус, вклучувајќи ги и граѓаните на Сиднеј,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Коронавирусот се шири низ Австралија, по Сиднеј и Мелбурн оди во карантин

M T
Поради ширењето на заразата со коронавирус, австралиската држава Викторија, со главен град Мелбурн, денеска прогласи петдневен карантин, приклучувајќи му се на Сиднеј, кој се бори...
Коронавирус Свет Во тренд...

Прв смртен случај од коронавирус оваа година во Австралија

M T
Австралија денес објави дека е потврден првиот смртен случај од коронавирус оваа година и рекордни нови 77 случаи во државата Нов Јужен Велс. Во последните...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Речиси половина Австралија е во „локдаун“

M T
Во Австралија на сила се построги епидемиолошки мерки за сузбивање на ширењето на делта-варијантата на коронавирусот, а вкупно седум градови се „под клуч“. Денес е...
Коронавирус Свет Во тренд...

Карантин и нови мерки во Австралија поради ширењето на делта сојот

M T
Неколку случаи на делта видот на коронавирус се пријавени во австралиската држава Квинсленд, а тоа ги натера властите да реагираат итно. Квинсленд повторно воведе задолжително...
Свет

Инвазија на пајаци во Австралија, цели полиња покриени со мрежи

M T
Поради инвазијата на пајаци, делови од Џипсланд во југоисточна Австралија се покриени со пајакови мрежи, додека пајаците се обидуваат да избегаат од поплавата. После поплавите...
Коронавирус Centar Во тренд...

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

CENTAR MKD
Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се...