Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Утрово тежок инцидент во познат угостителски објект

На 17.12.2017 година во 02.15 часот, Б.Р. (27) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 01.30 часот во угостителски објект на ул. „Црвена скопска општина“ во Скопје физички бил нападнат од непознато лице. Б.Р. со неговите другари З.П. и…

Хорор во Скопје: Прегазени две девојчиња

На 16.12.2017 година во 22.20 часот на ул. „Филип Втори Македонски“ се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Фолксваген Бора“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.З. (36) од Скојпе, удрило во две 15-годишни…

Сигурно ве интересира кои се сите неработни денови во 2018 – еве ја целата листа

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (понеделник), Нова Година • 07 јануари (недела), Божик, првиот…

Јоханес Хан: Следната година ќе биде клучна во процесот за пристапување на Балканот во ЕУ

Идната година ќе биде клучна во процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан, порача европскиот комесар за соседска политика и проширување Јоханес Хан за време на говорот во грчкиот институт „Хеленска фондација за европска и за…

Без струја утре дел од жителите на Ѓорче, Карпош и Центар

Без електрична енергија утре по неколку часа ќе бидат дел од жители на Ѓорче Петров, Карпош и Центар поради закажани технички зафати на ЕВН Македонија во дистрибутивната електро мрежа. Од 09:00 до 10:30 часот без струја ќе бидат дел од…

Снег ќе ја прекрие Македонија

Времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, главно со слаб интензитет. На планините над 1000 метри надморска височина има и врнежи од снег. Долж Повардарието дува слаб до умерен ветер од северен правец. Изутринава не се забележани…

Зијадин Села: Сега имаме само двајца пратеници, еден отиде во ДУИ

 Зијадин Села: Сега имаме само двајца пратеници, еден отиде во ДУИ Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села на една средба со албанските печалбари во САД рече дека како коалиција сега имаат само две пратеници бидејќи едниот…

Од утре снег и значително заладување – ќе се формира и снежна покривка

Утре изутрина врнежи од дожд ќе има во крајните источни делови од земјава, а преку денот врнежите ќе бидат повеќе застапени во западните делови, но нема да бидат обилни. На планините ќе врне снег, а до крајот на денот снежната граница ќе…

ВМРО-ДПМНЕ бара граѓаните за името да се изјаснат на референдум

Одлуката околу решението на проблемот којшто Република Грција го има со нашето име не е и не може да биде екслузивна сопственост само на одредени политичари, па ниту на владејачкото мнозинство во Собранието. ВМРО ДПМНЕ ги осудува изјавите…

Кривична пријава за поранешната директорка на Завод и Музеј Охрид

Министерството за култура на Република Македонија ја извести јавноста дека Заводот и Музеј Охрид поднесе кривична пријава против поранешната директорка на оваа установа, поради големата финансиска штета врз Буџетот на РМ, настаната од…

Две мајки пријавиле дека 17 годишно момче ги силувало нивните деца

Четириесетгодишна жена од скопско село пријавила дека 17-годишник во повеќе наврати вршел полово дејствие врз нејзиниот 10-годишен син, информираат од МВР. Во врска со истиот настан, во истата полициска станица, во 21.40 часот,…

Македонска делегација на погребот на романскиот крал

Денеска со највисоки државни и воени почести ќе биде погребан Кралот Михаи Први на Романија. Од кабинетот на претседателот на Собранието информираат дека делегацијата на Република Македонија составена од претседателот на Собранието Талат…

Ограбен малолетник од Скопје под закана со пиштол

Четиринаесетгодишно момче од Скопје пријавило дека непознато лице извршило разбојништво врз него. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, тој момчето влегло во влезот на зградата, сторителот со закана со пиштол му…

Груевски до Волер: Се притвораат уметници поради изразено мислење

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев и Александар Николоски остварил средба со меѓународниот секретар на Европската народна партија (EPP) Патрик Волер, информира…

Филипче нов министер за здравство, Села излегува од Влада?

Филипче нов министер за здравство, Села излегува од Влада? Венко Филипче најверојатно ќе биде предлогот на премиерот Зоран Заев до Собранието за нов министер за здравство, брифира висок владин функционер за ТВ 24. Истиот функционер…

Шекеринска: Спремни сме за рационален компромис, ако не ни се загрозува идентитетoт

Напорите за промовирање на либералната политика на Балканот ќе бидат запрени доколку на Македонија не и биде понудена цврста можност за членство во НАТО и ЕУ следната година, предупредуваат лидерите на новоформираната влада во земјата“–…

Се очекуваат обилни снежни врнежи

Утре изутрина врнежи од дожд ќе има во крајните источни делови од земјава, а преку денот врнежите ќе бидат повеќе застапени во западните делови, но нема да бидат обилни. На планините ќе врне снег, а до крајот на денот снежната граница ќе…

Грчката црква „се моли“ сестринската БПЦ да не и биде „мајка црква“ на МПЦ

Светиот aрхиерејски синод на грчката црква на завчерашното заседание ја разгледал одлуката на БПЦ да го прифати барањето, како што се вели во соопштението, „на расколничката црква“ да ја преземе улога на нејзина „мајка црква“. „По тој…

Апсење на скопсккиот аеродром – со лисици на рацете заврши С.М. објави полицијата

На 15.12.2017 година во 20.00 часот на Граничен премин Аеродром „Александар Велики“-Скопје, од Холандија преку Истанбул со реадмисија допатувал С.М. (21) од Куманово. По извршена проверка, било констатирано дека лицето се наоѓа на…

Шекеринска за „Гардијан“: Следната година за Македонија е клучна

Лидерите на новоформиранара Влада во Македонија предупредуваат дека напорите за промовирање на либералната политика на Балканот ќе бидат запрени доколку на Македонија не и биде понудена цврста можност за членство во НАТО и ЕУ следната…