Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Алатка за отчетност: Владата соопшти дека во првите шест месеци потрошила двојно помалку…

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска во Владата на Република Македонија одржа прес-конференција на која ја презентираше Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни…

(Видео) Переле пари за да ја оправдаат добивката од незаконскиот тендер во „Актор“

Специјалното јавно обвинителство информираше дека отворило истрага за случајот „Актор“ поради сомнение дека е сторено кривично дело за избор на најдобар изведувач на автопатот Демир Капија – Смоквица. Меѓу осомничените за овој случај…

Притвор за соседот што извршил полов напад врз малолетно дете

Основното јавно обвинителство Кочани донесе наредба за спроведување истражна постапка против лице за кое постои основи на сомневање за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години”. Осомничениот на возраст од 46…

„Единствена Македонија“: Заев да ја прекине опасната авантура за промена на името

„Единствена Македонија“ денеска преку соопштение го осуди, како што велат од партијата, дрското и безобзирно лажење на премиерот Зоран Заев, кој вчера рекол дека сите политички партии и 75 отсто од народот биле за влез на Македонија во…

(Видео) Заев до младите: Од вашите акции ќе зависи нашата сегашност и иднина

Иницијативата за регионално поврзување на младинските организации е произлезена од потребите на младинските организации од регионот и е резултат на нивната заложба, рече претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на…

Полицијата сопрела ауди – возачот избегал, а она што го пронашле внатре ги…

На 18.03.2018 година во 20.10 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, во близина на крстосницата во село Прдејци, при обид за контрола на патничко возило „Ауди А4” возачот нагло го сопрел возилото и избегал во правец на село Прдејци.…

Владата на Заев со потези кои прв пат се случуваат во историјата: Ова се одлуките донесени…

На денешната 60-та, редовна седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за реализацијата на владината одлука од 42-та седница со која ги задолжи министрите, замениците министри, државните секретари,…

Времето со ново изненадување: Ова е најновото метео предупредување од УХМР

Денеска ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално ќе наврнат над 15 л/м2. Од четврток нашето подрачје ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе…

Падна првата оставка во Владата – еве на кој начин министер си поднесе оставка

Саљији вели дека довербата во судството почнала да се враќа преку случаите „Сопот“ и „Монструм“, но во овие моменти тој смета дека довербата е разнишана. „Јас како прв човек во Министерството за правда, поради разнишаната доверба кај…

Вечерва високиот функционер си поднесе оставка од македонската Влада

Вечерва Министерот за правда Билен Саљији поднесе оставка на функцијата. На вечерашната прес-конференција, тој рече дека причина за неговата оставка е од морални причини по разнишаната доверба во судството, откако пред неколку дена…

Вечерва раздвижено во Владата – најавена прес конференција на висок функционер

Откако денеска во Владата беа оддржани 59-тата и 60-тата седница на Владата, вечерва е најавена прес конференција на висок функционер. Според информациите на прес центарот на Владата прес конференција ќе оддржи министерот за правда Билен…

Дојде живот: Литар нафта за 28 денари во Македонија, и тоа за оние на кои им е најпотребна

– На денешната седница на Влада, поминаа измените на Законот за земјоделство и рурален развој со кои што се создава и законска можност за мерката за кофинансирање на трошоците за набавка на гориво за земјоделска механизација. -Од оваа…

Снег во Македонија – Најава за голема промена на времето

Попладне облачноста ќе се намали. Температурите ќе се движат од 2 до 6, а максималните од 11 до 19 степени. Во Скопје попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер. Температурата ќе се движи од 5 до 15…

Утре без струја делови на Зелениково, Карпош, Шуто Оризари и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат некои делови од Скопје. Како што соопштуваат од ЕВН, утре без струја во периодот од 8:30 до…

(Видео) Мицкоски: Нема повисоки плати, пензии, нема субвенции за земјоделците, вработувања…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по повод теренските посети со цел да се слушнат што поголем број идеи и предлози кои ќе бидат вклучени во новата програма на партијата, вчеравечер оствари средба со граѓаните од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ…

Возач починал од инфаркт додека возел цистерна

Возач доживеал срцев удар управувајќи со цистерна на магистралниот пат Делчево-Граничен премин Делчево. Педесет и тригодишниот Б.М. од Богданци бил пронајден мртов на возачкото место во кабината. Од увидот било констатирано дека по…

Царината со богат плен: Кога ќе дознаете што запленија властите ќе се изненадите

Во текот на минатата недела царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани цигари, лекови, парфеми, тоалетни води, облека, обувки, ремени, девизи, читачи за патарини, опрема за…

Десет часа шетал со другарите, а мајка му го пријавила за исчезнат

Гостиварчанка која претходно го пријавила својот 10-годишен син за исчезнат, вчера кажала дека детето се вратило дома. Момчето се шетало со другарите низ Гостивар и од никого не било насилно задржано. Било излезено 10 часа, без да јави…

СДСМ: Економските параметри ги демантираат празните зборови на Мицкоски

Штетите предизвикани од 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ се санираат, а економијата се стабилизира и се движи во добар правец, порачуваат од СДСМ. „Економските параметри ги демантираат празните зборови на…

„Алијансата за Албанците“: Правиме политички напори за случајот со Алмир да има праведен…

„Алијансата за Албанците“ ги прави сите политички напори случајот со малиот Алмир да има коректен и праведен судски епилог и убиецот на Алмир да ја добие заслужената казна, велат од таму. Од партијата додаваат дека безрезервно го…