26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

ТЕМПЕРАТУРИТЕ СКОКААТ НА 42°C, ТОПЛОТНИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА – Метеоцентар ја објави најновата детална прогноза

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C. Од четврток до средината на следната седмица на повеќе места ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури. Во недела во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Прогноза за 12.07.2024
Минимална температура: 14°C до 23°C
Максимална температура: 34°C до 42°C

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне во западните планински региони ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. UV=9

Прогноза за 13.07.2024
Минимална температура: 13°C до 23°C
Максимална температура: 35°C до 42°C

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер. UV=9

Прогноза за 14.07.2024
Минимална температура: 14°C до 23°C
Максимална температура: 34°C до 42°C

Сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне во западните делови ќе има изолирана појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи. UV=9