20.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Ново зголемување на цените на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 ден/лит
Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголемува за 0,626 ден/кг

Од 9.7.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95

84,00 (денари/литар)

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98

86,00 (денари/литар)

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)

77,00 (денари/литар)

– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)

75,50 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС
48,634 (денари/килограм)