20.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Почина Стојан Андов

Стојан Андов почина на 89 годишна возраст.

Андов беше првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија. Тој е роден на 30 ноември 1935-тата година во Кавадарци.

Беше лидер на Либералната партија и активен во политиката до неодамна.