39.8 C
Скопје
15. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Можно невреме, а потоа нов раст на температурите – Метеоцентар со детална прогноза за времето

Во првите два дена од следната седмица во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Потоа се очекува период на стабилно и топло време со постепен пораст на дневната температура.

Прогноза за 17.06.2024
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 27°C до 35°C

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со повремен пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме. UV=7

Прогноза за 18.06.2024
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 29°C до 36°C

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Од пладневните часови особено во источните делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд со ретки грмежи. UV=8

Прогноза за 19.06.2024
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 30°C до 37°C

Претежно сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. UV=8