26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Опасна бактерија дивее низ Европа: Заразените ја јаделе оваа храна, а три групи луѓе се најзагрозени

Симптомите на инфекција се движат од блага до крвава дијареа, вели УКХСА. Повраќање, треска и грчеви во стомакот се други знаци на инфекција. Сепак, овие симптоми можат да бидат предизвикани од различни инсекти, вклучувајќи го и норовирус.

Случаи на инфекција со E. coli се пријавени низ ОК, со бактеријата, која предизвикува дијареа, оставајќи значителен дел од заразените толку болни што им е потребна болничка нега.

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA) соопшти дека верува оти случаите се поврзани со сè уште непозната „национално дистрибуирана храна“ или „повеќе прехранбени производи“. Вкупно 113 случаи беа пријавени помеѓу 25 мај и 4 јуни, но се очекува таа бројка да се зголеми како што ќе излезат на виделина повеќе случаи.

Сегашната епидемија е предизвикана од E. coli 0145 (STEC) што произведува Shiga токсин.

Симптомите на инфекција се движат од блага до крвава дијареа, вели УКХСА. Повраќање, треска и грчеви во стомакот се други знаци на инфекција. Сепак, овие симптоми можат да бидат предизвикани од различни инсекти, вклучувајќи го и норовирус.

Во тешки случаи, бубачката може да предизвика хемолитички уремичен синдром (ХУС), состојба опасна по живот што може да доведе до откажување на бубрезите, а најмногу ги погодува децата.

Возрасните може да развијат слична состојба наречена тромботична тромбоцитопенична пурпура (TTP), што е ретко, опасно по живот нарушување на крвта. Децата, постарите лица и луѓето со нарушен имунолошки систем се најмногу изложени на ризик да развијат сериозна болест.