22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето?

Времето денес (15.05 2024 год.): Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, локално пообилни и поројни, проследени со појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне во делови од котлината врнежите повремено ќе бидат поројни. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.T= 17 °C, P= 981 hPa, U= 88 %, V= 2 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)