30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето?

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и во вечерните часови во северните делови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
Максималната температура ќе биде во интервал од 21 до 28 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Попладне и во вечерните часови во делови од котлината ќе има појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.T= 27 °C, P= 978 hPa, U= 48 %, V= 2 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)