4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Вистинско лето со температури и до 30 степени! Метеоцентар со вонредни најави за времето за следните неколку дена

Следува период на сончево и топло време со мала до умерена облачност. Зголемена облачноста со услови за слаб локален дожд ќе има во вторник претпладне и слабо опаѓање на дневната температура.

Прогноза за 01.04.2024
Минимална температура: 5°C до 12°C
Максимална температура: 23°C до 29°C

Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец.

Прогноза за 02.04.2024
Минимална температура: 4°C до 11°C
Максимална температура: 19°C до 26°C

Промеливо облачно, во раните утрински часови во северозападните делови ќе има услови за краткотраен дожд. Преку денот претежно сончево. Ќе дува умерен, наместа повремено засилен ветер од западен правец.

Прогноза за 03.04.2024
Минимална температура: 2°C до 8°C
Максимална температура: 17°C до 25°C

Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер.