4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Сонце и температури над 28 степени – Метеоцентар со детална прогноза за претстојниот викенд

Следува период на сончево и топло време со пораст на температурата кон викендот. Утринските температури ќе бидат постојано над нулата, а поголемо наоблачување со услови за појава на дожд се очекува на почетокот на следната недела и ќе биде проследено со умерено спуштање на температурата.

Прогноза за 30.03.2024
Минимална температура: 4°C до 10°C
Максимална температура: 21°C до 27°C

Сончево и топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Прогноза за 31.03.2024
Минимална температура: 5°C до 11°C
Максимална температура: 22°C до 27°C

Сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 01.04.2024
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 24°C до 28°C

Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец.