16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
РЕГИОН

Заразен со опасна бактерија: Повлечен чаден колбас од пазарот во Хрватска

Државниот инспекторат на Хрватска денеска соопшти дека од пазарот е повлечен колбасот заразен со бактеријата листерија, која ја предизвикува болеста листериоза.

Пушен колбасе отповикан бидејќи не е во согласност со Регулативата на Европската комисија за микробиолошки критериуми за храна.

Контроверзниот колбас се продавал на пазарите во Мурско Средишќе, Лудбрег, Горичан, Вирје, Копривница, Загреб, Задар, Бенковац, Вир, Водице, Пировац, Новаља, пишува Индекс.

Бактеријата листерија предизвикува заразна болест листериоза, која може да предизвика предвремено породување или спонтан абортус и да влијае на централниот нервен систем.

Станува збор за бактерија која може да се репродуцира при прилично ниски температури на складирање (+4°C), а поради силната отпорност и високата концентрација на натриум хлорид, листеријата може да преживее различни процедури кои се користат во преработката на храната.

Спонзорирано: