11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
БИЗНИС

Русија забрани извоз на бензин

Руската влада планира да воведе привремена забрана за извоз на бензин почнувајќи од 1 март.

Оваа одлука е донесена со цел да се изедначи зголемената побарувачка во пролетната и летната сезона, изјави за ТАСС портпаролот на вицепремиерот Александар Новак.

„Можеме да ја потврдиме оваа информација“, рече портпаролот.

Според ТАСС, оваа одлука е неопходна за да се компензира зголемената побарувачка за време на летните одмори, работата на терен и планираните ремонти во рафинериите.

Ограничувањето нема да важи за земјите-членки на Евроазиската економска унија и за Јужна Осетија, Абхазија, Монголија и Узбекистан.

Спонзорирано: