4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
dozd
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Влажен и студен бран во Македонија: Подгответе се за дожд, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Од денес попладне до понеделник претпладне под влијание на влажен бран времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни (над 35 л/м2). Утре локално врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи.

Денес, а особено утре ќе дува засилен ветер од јужен и југозападен правец (над 70км/час).

Потоа до средината на следната седмица ќе преовладува стабилно време.

Прогноза за 12.11.2023
Минимална температура: 0°C до 8°C
Максимална температура: 11°C до 17°C

Променливо облачно кон крајот на денот и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд. Пообилни врнежи се очекуваат во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 13.11.2023
Минимална температура: 3°C до 10°C
Максимална температура: 10°C до 16°C

Променливо облачно, претпладне со локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 14.11.2023
Минимална температура: 0°C до 8°C
Максимална температура: 13°C до 18°C

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.