4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Возеле без сопирачки, без возачка: акциска контрола во Тетово

Денеска, во периодот од 8 до 12 часот, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово спроведена е акциска контрола во која биле откриени, санкционирани и исклучени од сообраќај вкупно 12 технички неисправни возила, од кои 11 имале неисправни сопирачки (ТЕ – 7 и ГВ – 4) и 1 (ГВ) неисправни пневматици, а 1 возило (ТЕ) било со неатестирани фолии на стаклата.

Покрај ова, санкционирани се и 1 (ТЕ) лице, кое го управувало возилото без положен возачки испит, 1 (ТЕ) возач со важечка забрана за управување и 2 (ТЕ) возачи, кои со себе не носеле возачки дозволи.

При контролата исто така санкционирани се и 7 други вида сообраќајни прекршоци (ТЕ – 6 и ГВ – 1).

Секторот за внатрешни работи Тетово со совет до возачите навреме да ја проверуваат техничката исправност на возилата. СВР Тетово исто така апелира до возачите да не седнуваат зад управувачот без положен возачки испит, но и да ја приспособат брзината според условите на патот.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“