-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Државјанин на Полска баран од Интерпол се обидел со фалсификувана лична карта да помине преку Богородица, Обвинителството поведе постапка

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против полски државјанин, осомничен дека сторил кривично дело – фалсификување исправа од член 378 став 3 во врска став 1 од Кривичниот законик.

„На 26 октомври осомничениот како патник во автобус со грчки регистарски ознаки се јавил за влез во земјата на граничниот премин Богородица. При редовна контрола од страна на овластени службени лица тој употребил лажна јавна исправа – полска лична карта со туѓо име.

Исправата ја употребил како вистинита иако таа се разликувала од оригиналната и во техниката на печатење на образецот и нејзино персонализирање, квалитетот на хартијата, заштитните знаци, како и во сјајот и интензитетот на застапените бои“, соопшти Обвинителството.

При дополнителна контрола било утврдено дека осомничениот се бара со меѓународна потрага од страна на Интерпол Варшава, Полска, за сторени кривични дела тешка кражба и измама.

Бидејќи постојат околности што укажуваат на опасност од бегство, јавниот обвинител до Основниот суд во Гевгелија достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице. Судот го прифати предлогот и на осомничениот му ја определи бараната притворска мерка, се додава во соопштението на Обвинителството.