8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
SHOWBIZ

Почина Метју Пери: Познат по улогата на Чендлер од „Пријатели“, се удави во када

Метју Пери (54), американски актер познат по улогата на Чендлер Бинг во серијата „Пријатели“, е пронајден мртов во својот дом во Лос Анџелес, јавуваат американските медиуми.

– Длабоко сме потресени од смртта на нашиот драг пријател Метју Пери. Тој беше неверојатно талентиран актер. Влијанието на неговиот комичен гениј се почувствува низ целиот свет, а неговото наследство ќе живее во срцата на многумина. Ова е денот кога нашите срца се скршени. Испраќаме љубов до неговото семејство, најблиските и неговите фанови – се вели во соопштението на Warner Bros. Телевизија, која го продуцираше „Пријатели“.

Според Лос Анџелес Тајмс, кој прв ја објави приказната, Пери очигледно се удавил во својата када. Полицијата во 16 часот по локално време пристигнала во домот на актерот и го пронашла телото на актерот. Нема индиции дека се работи за насилна смрт, истрагата е во тек, а се уште нема официјално соопштение за причините за смртта.

Неуспех на реанимација
Извори за спроведување на законот изјавија за Лос Анџелес Тајмс дека екипите на ЕМС го пронашле Пери во несвест во када со топла вода во неговиот дом во Лос Анџелес. Обидите за реанимација биле неуспешни.

Неговите публицисти не одговорија веднаш на барањата за коментар. На прашањето на АП да потврди дека полицијата отишла на домашната адреса на Пери, тие рекоа дека отишле таму „да ја истражат смртта на маж на 50-годишна возраст“.

Портпаролот на противпожарната служба во Лос Анџелес изјави за NBC дека тие биле првите што реагирале во дом во Пацифик Палисадес во 16:07 часот за „итен случај на вода“ од непозната природа. Никој не е пренесен во болница, додаде тој.

Пери беше најпознат по неговата улога на Чендлер Бинг на „Пријатели“, која се емитуваше 10 сезони од 1994 до 2004 година. Во таа серија тој глумеше заедно со Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Мет Лебланк, Лиза Кудроу и Дејвид Швимер.

Серијата беше еден од најголемите телевизиски хитови и доби изненадувачка популарност меѓу помладите фанови – во последниве години на услугите за стриминг.

Здравствени проблеми
Пери долго време се бореше со зависноста од дрога, а неколку пати беше на клиники за рехабилитација. Во своите мемоари „Пријатели, љубовници и големата лоша работа“, Пери опиша како поминал низ детоксикација 65 пати и потрошил околу 9 милиони долари обидувајќи се да се отрезни.

Пери имаше и здравствени проблеми, вклучително и пукнат дебелото црево во 2018 година поради употреба на дрога, за што беше потребна операција од седум часа и употреба на кеса за колостома со месеци потоа. По ова Пери ја напиша книгата „I Should Be Dead“.

За време на неодамнешниот телевизиски пренос на „Пријатели“, Пери ги изненади колегите со признавањето дека страдал од силна вознемиреност „секоја вечер“ за време на снимањето.