4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
БИЗНИС

Хрватска: Минималната плата ќе биде покачена на 672 евра

Владата во Хрватска ќе донесе уредба за висината на минималната плата за следната година, а според најавата на премиерот Андреј Пленковиќ таа од 700 евра ќе се покачи на 840 евра бруто (околу 672 евра нето).

Владата ќе воведе две програми за поддршка – за секторот свињарство да ги надомести загубите поради нарачаните мерки за борба против африканската свинска чума и за производителите на шеќерна репка за периодот од 2023 до 2027 година.

Владата на седницата на хрватскиот Сабор ќе се изјасни за предлогот за иницирање гласање доверба на министерката за земјоделство Марија Вучковиќ, што во процедура го доставија 39 претставници на опозицијата незадоволни од начинот на кој Хрватска се бори против африканските чума кај свињи.

На дневната седница има и предлог закон за хрватски јазик.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“