25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денес?

Променливо облачно со сончеви периоди, особено во источните делови. Во западните и јужните делови ќе има повремен локален дожд и можна појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од североисточен правец (наместа со брзина над 70 км/час). Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 27 степени. УВ=5

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Променливо облачно со сончеви периоди и ветровито со умерен до засилен ветер од североисточен правец.
T= 27 °C, P= 978 hPa, U= 40 %, V= 7 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)