10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Кривична пријава за фалсификување пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М. И. (29) од с .Пекљане, Виничко, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама и кривично дело фалсификување пари.

Имено, на почетокот на јуни 2023 година жена од Скопје објавила оглас за продажба на мобилен телефон по што пријавениот ѝ се јавил и се договориле да го купи телефонот. Откако ѝ дал четири банкноти по 100 евра, таа се посомневала во нивната исправност и настанот го пријавила во полициска станица.

По извршените проверки, било утврдено дека парите се фалсификат.