16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Во Охрид, од денеска до вторник, ќе се разгледува стабилноста на Балканот

Денеска во Охрид почнува регионалната конференција „Улогата на НАТО во проектирањето на стабилноста на Западен Балкан“.

Конференцијата ќе трае до вторник, а ќе се дебатира за стабилноста на Балканот и улогата на земјите од регионот и украинското прашање.

Присутни ќе бидат професори од САД, од НАТО колеџот во Рим, експерти и дипломати од областа безбедноста од балканските држави и ЕУ.

Настанот ќе го отворат министри од земјава и регионот, претставници на НАТО, амбасадори, претставници од дипломатскиот кор.